• Tevekkülün Fazileti

  Tevekkül, makamların en üstünü olup, mukarrebûn makamına çıkmış velilere ait hallerin en faziletlisidir. Yüce Allah, herkese tevekkülü emretmiş ve tevekkülü imanın şubelerinden saymıştır. “Eğer imanınız varsa, Allah’a tevekkül edin” buyurmuştur.

 • Kadir Gecesi Hangi Gecedir

  Hz. Âişe [r. anhâ] demiştir ki: “Resûlullah [s.a.v], ramazanın son on gününde itikâf edeceği yere çekilir ve Kadir gecesini ramazanın son on gününde araştırın” derdi. (Müslim, Sıyâm, 40; İbn Mâce, Sıyâm, 56)

 • Kadir Gecesi ve Fazileti

  Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesini bu derece değerli kılan en önemli özellik de Kur’ân-ı Kerîm’in bu gece indirilmeye başlanmış olmasıdır. Kur’an’ı Kerîm’in nüzûlü ve Peygamberimiz’in [s.a.v] insanlığa son peygamber olarak gönderilmesi, dünya tarihinin en önemli hadisesidir.

 • Yolculuğa Hazırlık

  Ahnef b. Kays hazretlerine [rahmetullahi aleyh], - Sen ihtiyar bir kimsesin. Oruç seni zayıf düşürüyor, neden tutuyorsun, denildiğinde şu cevabı verir: - Ben uzun bir yolculuğa hazırlık yapmaktayım. Allah Teâlâ’nın emrettiği ibadetlere sabretmek, kıyamet günü Allah’ın azabına sabretmekten daha kolaydır. (İmam Gazalî, İhyâ)

 • Ramazan Ayını Değerlendirmek

  Büyük arif İmâm-ı Rabbânî (k.s) yazdığı bir mektupta ramazan ayının, Kur’ân-ı Kerîm ile tam bir münasebeti olduğunu, Kur’ân-ı Kerîm’in bu ayda indiğini, “Ramazan ayı, Kur’an’ın indirildiği aydır” (Bakara, 2/183) âyet-i kerimesinin bunu doğruladığını söylemiş ve şöyle demiştir:

 • Altın Silsile

  İnsan, Hak yolunda tâbi olduğu rehberleri, âlimleri, mürşidleri ne kadar tanırsa o kadar kalbi kuvvetlenir, muhabbeti artar, sebat ve vefa sahibi olur. İbrahim Tozlu tarafından hazırlanan Bu kitap, hayatları, hizmetleri ve sohbetleriyle Sâdâtı Nakşibendiyye'nin üçüncü kolunu tanıtıyor.